Sıkça Sorulan Sorular


Siparişim ne zaman ulaşır? 
Vermiş olduğunuz sipariş, Ürünlerin stokta olması halinde 3 iş günü içerisinde sevk edilir.

 

Ücretsiz Gönderim Nedir?

Ücretsiz kargo ibaresi bulunan ürünlerdir, Ücretsiz olarak tedarikçi firmanın anlaşmalı olduğu kargo şirketi tarafından gönderilir. Karşılığında müşteri tarafından hiç bir ödeme yapılmaz.

   

Koşullu Gönderim Nedir?

Ürün detayında ücretsiz kargo yada ücretsiz nakliye ibaresi bulunmayan ve ürün detayında sevkiyat koşulları ile ödemesi belirli kriterlere bağlanmış ürünlerdir.

    Bu kapsamdaki ürünler;

1) İstanbul il sınırları içerisinde sipariş tutarına bakılmaksızın, Haftada 3 gün olmak üzere ücretsiz şekilde sevk edilirler.

2) İstanbul il sınırları dışından verilen siparişlerde (KDV Dahil) 20.000 TL tutarındaki ürünler ücretsiz olarak gönderilir.

3) Sipariş tutarı (KDV) Dahil 20.000 TL'nin altında olan siparişler Tedarikçi firmanın anlaşmalı olduğu nakliye şirketi tarafından, Ücreti müşteri tarafından önceden ödenmek suretiyle sevk edilir.

 

Elime ulaşan ürün için renk/ebat değişimi yapabilir miyim? 
Müşteri tarafından yanlış veya hatalı sipariş edilen ürünler 7 iş günü içerisinde bildirilmesi halinde, eksik, kırık, çatlak, yıpranmamış ve uygulama yapılmamış ise ve nakliye ücretleri müşteri tarafından karşılanmak üzere irsaliyesi ile birlikte gönderilir, Kalite kontrolünden geçen ürünler herhangi bir problem saptanmadığı takdirde stoklarda mevcut olan aynı türden ürünle değiştirilebilir.


Siparişimde değişiklik yapabilir miyim? 
Siparişiniz dağıtıma çıktıktan sonra maalesef siparişlerde değişiklik ve iptal yapılamamaktadır. 

Siparişimin teslimat adresini değiştirebilir miyim? 
Siparişinizin statüsünü kontrol etmek için ana sayfanızda yer alan "Hesabım" sekmesinden ilgili siparişi kontrol ediniz. Eğer siparişiniz "Siparişiniz Alınmıştır" statüsünde ise teslimat adresinizi değiştirebilirsiniz. Yeni adresinizi iletmek için tıklayabilir ya da info@mozaikmarket.com adresine e-mail gönderebilirsiniz. 

 

Siparişimin alıcı kişisini değiştirebilir miyim? 
Siparişinizin statüsünü kontrol etmek için ana sayfanızda yer alan "Hesabım" sekmesinden ilgili siparişi kontrol ediniz. Eğer siparişiniz "Siparişiniz Alınmıştır" statüsünde ise alıcı kişi bilgisini değiştirebilirsiniz. Yeni alıcı bilgilerini iletmek için tıklayabilir ya da info@mozaikmarket.com adresine e-mail gönderebilirsiniz. 

Siparişim ben adresimde yokken gelmiş. 
Kargo ile gönderimde firma belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim eder. Adresinizde bulunamamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakılır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almamanız durumunda siparişiniz mozaikmarket.com'a iade edilir. Nakliye aracı ile gönderimde sevk adresinde tarafınıza ulaşılamaması durumunda ürünler mozaikmarket.com'a iade edilir.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim? 
İlk olarak siparişinizi ana sayfanızda yer alan "Hesabım" sekmesinden kontrol etmelisiniz. Eğer siparişiniz "Sipariş Hazırlanıyor " ya da "Sevkiyata Verildi" statüsünde değilse talebinizi ve sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için iptal etme sebebinizi "Mesaj göndermek istiyorum" butonuna tıklayarak ya da info@mozaikmarket.com adresine e-mail göndererek iletebilirsiniz. 

Kapıda ödeme seçeneğiniz var mı? 
mozaikmarket.com üzerinden yapacağınız alışverişlerde şu an için sadece kredi kartı seçeneği ile ödeme yapma olanağı bulunmaktadır. Alışverişlerinizi Visa ve Mastercard kredi kartları belirtilen bankalara yapabilirsiniz. 

Siparişlerimi havale yoluyla ödeme yapabiliyor muyum? 
mozaikmarket.com üzerinden yapacağınız alışverişlerde şu an için sadece kredi kartı seçeneği ile ödeme yapma olanağı bulunmaktadır. Tüm alışverişlerinizi Visa ve Mastercard kredi kartları ile yapabilirsiniz.


KKTC’ye ve yurtdışına sipariş teslimatınız var mı?

KKTC’ye ve yurtdışına sipariş teslimatı yapılamamaktadır.

Kredi kartına taksit yapılıyor mu? 
mozaikmarket.com üzerinden yapılan alışverişlerde World, Bonus, Axess, Maximum, CardFinans ve Paraf kredi kartlarına 12 taksit imkanı bulunmaktadır. 

Şifremi unuttum nasıl öğrenebilirim? 
Site giriş sayfasında bulunan "Şifremi unuttum" alanına tıkladığınızda e-mail adresinize aktivasyon kodunuz gönderilecektir. 

Şifremi nasıl değiştirebilirim? 
Şifrenizi değiştirmek için sisteme giriş yaptıktan sonra, "Hesabım" bölümündeki "Kullanıcı Bilgileri" sekmesini kullanarak yeni şifre oluşturabilirsiniz. Güvenliğiniz gereği yeni şifrenizin hem harf hem de sayı içermesi gereklidir. 

Sepetime ürün ekleyemiyorum. Ne yapmam gerekiyor? 
Öncelikle kullanmış olduğunuz internet tarayıcısından farklı bir tarayıcı ile deneyebilirsiniz. (Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer, Apple Safari, Opera tarayıcılarından herhangi birini tercih edebilirsiniz.) Sorunun devam etmesi durumunda, internet geçmişinizi temizlemenizi ve yeniden denemenizi öneririz. Çerezleri temizleme dosyasına ulaşmak için tıklayabilir ve gerekli işlemleri sağlayabilirsiniz. Hatanın giderilememesi halinde, konuyu teknik ekibimize aktarabilmemiz için info@mozaikmarket.com adresine e-mail ile bilgi vermenizi rica ederiz. 

Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim? 
Üyelik iptal talebinizi iletmek için tıklayabilir ya da info@mozaikmarket.com adresine e-mail gönderebilirsiniz. 

Site ile ilgili önerilerimi nasıl iletebilirim? 
Önerilerinizi iletmek için tıklayabilir ya da info@mozaikmarket.com adresine e-mail gönderebilirsiniz.